Konut Sigortası | Erkyıl Sigorta | Sigorta Acentesi | Ankara Sigortacı

Konut Sigortası Nedir?

 

Konut Sigortası, evinizi veya belirli dönemlerde ikamet ettiğiniz yazlığınızı, deprem, sel, terör, yangın, hırsızlık, dahili su, fırtına gibi ana risklerin yanında birçok ek riske karşı güvence altına alan bir poliçe türüdür.

Ayrıca eşya sigortası televizyon, buzdolabı, bulaşık, çamaşır ve kurutma makineleri, klima ve masaüstü bilgisayarlar vb. elektrikli ve elektronik cihazlarda oluşabilecek her türlü ani ve beklenmedik fiziksel hasarlar  (çarpma, düşme, kırılma gibi) ve arızalanmalarını da kapsamaktadır.

 

Konut Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

 

Konut sigortasında primler, konutun ve eşyaların değerine göre ve deprem risk bölgelerinin farklılığından dolayı meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre farklılık gösterir.

 

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Konut Sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken konuların başında, poliçede belirtilecek olan bina bedelinin inşaat maliyeti olmasıdır. Genellikle sigortalılar konutlarının piyasa değeri üzerinden teminat altına alınacağını düşünmektedir ki bu yanlış bir beklentidir. Çünkü sigortanın temel prensibi eskisini yerine koymaktır, yani aynı metrekareye sahip olan ve yapı tarzı aynı olan iki konutun bulundukları il veya ilçe neresi olursa olsun inşaat maliyeti aynı olmalıdır.

Konutunuzun inşa bedeli yerine satış bedeli üzerinden sigortalanmış olması hasar durumunda size herhangi bir avantaj sağlamayacağı gibi poliçeleşme aşamasında da gereksiz yere fazla prim ödemenize neden olacaktır.

 

Konut Sigortası Teminatları

 

Yangın

 

 

Kira Kaybı

 

Deprem

 

Enkaz Kaldırma Masrafları

 

Hırsızlık

 

İzolasyon Zayıflığı Nedeni ile Meydana Gelen Zararlar

 

Yangın Mali Sorumluluğu

 

Elektrik Hasarına Bağlı Gıda Bozulması

 

Ek Teminat Grubu; Dahili Su, Kara, Deniz, Hava Taşıtları Çarpması

 

3 Aya Kadar Konutun Boş Kalma Hali

 

Duman, Sel, Su Baskını, Kötü Niyetli Hareketler, Terör, Kar Ağırlığı, Yer Kayması

 

Bina Sabit Tesisatı İçin Hırsızlık Teminatı

 

Dolu

 

Misafirlere Ait Eşyalar

 

Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Sorumluluk (Kişisel Sorumluluk)

 

Boya, badana, duvar kağıdı harcamaları

 

Ferdi Kaza Sigortası

 

Yakıt Sızdırmaları

 

Hukuksal Koruma

 

Fırtına Sebebiyle Uydu Anteni, Kolektör, Klima Üniteleri vb. Hasarlar

 

Cam Kırılması

 

İkametgâh Değişiklik Masrafları

 

Elektrik Hasarları

 

Bahçe Ağaçları ve Süs Bitkileri

 

Elektronik Cihaz Sigortası

 

Konutun Dışında Bulunan Eşyalar

 

 

Kapkaç

 

Eşya Kurtarma

 

Eksik Sigorta Önleme

 

Kazaen Kırılma

 

Konut Sigortası fiyatları ile ilgili sitemizdeki canlı destek modülü üzerinden veya (0312) 473 78 78 numaralı danışma hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Hakkımızda

Konut Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sigortalı kiracı ise, kiracının poliçe üzerinde belirtilen yangın, dahili su ve duman kapsamına giren herhangi bir olay sonucunda kiralanan konutta meydana gelen zararlar sebebiyle ev sahibine karşı doğan yasal sorumlulukları Kiracı Mali Sorumluluk teminatı kapsamında karşılanır.

Sigortalı mal sahibi ise yangın, dahili su ve duman kapsamına giren bir olay nedeniyle kiracıya karşı yasal sorumlulukları ev sahibi mali sorumluk teminatı kapsamında karşılanır.

Ev sahibi veya kiracı olarak bulunulan konutlarda, yangın, dahili su ve duman kapsamına giren bir olay sonucunda komşu bina veya konut veya eşyalarda meydana gelecek zararlar dolayısıyla maruz kalınabilecek komşulara karşı doğan yasal sorumluluklar Komşulara Karşı Mali Sorumluluk teminatından karşılanır.

Elektrik hasarları kapsamına giren herhangi bir olay neticesinde söz konusu mahalde bulunan buzdolabı ve/veya derin dondurucuların hasarlanarak çalışmaması sebebiyle; buzdolabı ve/veya derin dondurucuların içerisindeki gıda maddelerinin bozulması konut sigortası teminatı altınadır.

Sigortalı konutta bulunabilecek, 7 yaşından küçük olmaları kaydıyla, televizyon, buzdolabı, bulaşık, çamaşır ve kurutma makineleri, klima ve masaüstü bilgisayarlar ve benzeri elektrikli ve elektronik cihazlarda oluşabilecek her türlü ani ve beklenmedik sebepli fiziksel hasarlar ve arızalar elektronik cihaz sigortası genel şartları çerçevesinde teminat altındadır.

 7 yaşından büyük elektrikli ve elektronik cihazlar ise atmosferik elektriğin, normal veya anormal bir elektrik akımının konutta bulunacak sigortalı elektrikli ve elektronik cihazlara doğrudan veya dolaylı olarak vereceği maddi zararlar poliçede belirtilen limitlere kadar teminata dahil edilmiştir.

Sigortalı konutun dış cephe camları, kapı camları ve aynalar, mobilya cam ve aynaları, cam sehpa, vitrin camları, duşakabin ve balkon camları ( mika, fiber ve polikarbon camlar dahil) Cam Kırılması Sigortası Genel şartları hükümleri doğrultusunda teminata dahildir.

Su Tesisatı Hizmeti 450.-TL x 3 kez,

Elektrik Tesisatı Hizmeti 450.-TL x 3 kez,

Çilingir Hizmeti 450.-TL x 3 kez,

Cam İşleri Hizmeti 450.-TL x 3 kez,

Konutta Mahsur Kalanların Kurtarılması 1.250.-TL,

Otelde Konaklama azami 2 gece,

Konutun Korunması ve Gözetimi en fazla 3 gün,

Konut sigortası yaptırmanız durumunda AVANTAJLI EK HİZMETLER DİŞ TASARRUF PLANI Hizmet ağı içerisinde yer alan hekim ve kliniklerde yılda 1 kez diş taşı temizliği, tek diş röntgen filmi(Periapikal) ve diş hekim muayenesi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

KONUT SİGORTASI MOBİLYA MİNİ ONARIMI Mobilya, koltuk, kanepe, dolap, masa, komodin, büfe, kapı, pencere vs. üzerindeki masif ahşap, ahşap kaplama ve folyo lamine kaplama yüzeyler üzerindeki 3cm çap büyüklüğe ve azami 1cm derinliğe kadar vuruk, kopuk, yanık ve delikler, 10cm uzunluğa kadar çiziklerdeki hasarlı görüntünün azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi

SERT ZEMİN MİNİ ONARIMI a)Ahşap ve Laminant Parkeler üzerindeki; 3cm çap büyüklüğe ve azami 1cm derinliğe kadar vuruk, kırık, yanık ve delikler, 10cm uzunluğa kadar çiziklerin azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi b)Mermer, Granit, Traverten malzemeler üzerindeki; 3cm çap büyüklüğe ve 1cm derinliğe kadar göçük, kopuk ve deliklerin azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi

DÖŞEME VE HALI MİNİ ONARIMI a)Deri ve Vinil döşeme kanepe, koltuk, sandalye, büfe vs. eşyalar üzerindeki 3cm çap büyüklüğe kadar yırtık, çatlak ve çiziklerin azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi b)Makine Halı ve kilimler üzerindeki 1 cm çap büyüklüğe kadar sigara yanıklarının azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi

LEKE ÇIKARMA Döşeme kumaşları ve halılar üzerindeki, 3cm çap büyüklüğe kadar lekelerin azami ölçüde uyumlandırılması/giderilmesi

Video kamera, fotoğraf makinası, şarjlı elektronik cihazlar, cep telefonları ve taşınabilir bilgisayarlar hariç olmak üzere, sigortalı konutta bulunabilecek sabitlenmiş eşyaların ve ev eşyaları arasında bulunabilecek radyo, video, DVD, VCD, müzik seti vb. cihazların kazaen kırılması olay başına ve yıllık toplam 2.000.-TL ile teminata dahildir.

Poliçede teminat altına alınan rizikolardan birinin gerçekleşmesi neticesinde (Doğal afetler hariç olmak üzere) sigortalı binanın oturulamaz hale gelmiş olması nedeni ile binanın tamiri veya yeniden inşası için gerekli makul müddeti (bu müddet hasar tarihinden itibaren 12 ay ile sınırlıdır) aşmamak kaydı ile binanın maliki sıfatı ile yapmak zorunda kaldığı alternatif ikametgâha ilişkin masraflar Bina ve Eşya Yangın Sigorta Bedellerinin % 10 unu aşmamak şartı ile karşılanır.

Fırtına sebebiyle; uydu antenleri, güneş kolektörleri ya da klima cihazının dış ünitelerinde meydana gelebilecek hasarlar teminata dahildir.

Eşyaların sigorta bedeli, poliçenin yapıldığı tarihte yenilerinin tedarik edilmesi için ödenecek bedeldir. Eşyalarda meydana gelecek hasarlarla ilgili tazminat hesabında eskime, aşınma ve kullanmadan doğan eksilme ve yıpranmalar için indirim yapılmaksızın hasarın oluş tarihindeki maliyetler üzerinden ödeme yapılır.

Sigortalı veya birlikte yaşadığı aile bireylerine karşı sigortalı konut dışında 3. kişiler tarafından gerçekleştirilecek gasp veya kapkaç sonucu sigortalının üzerinde ve yanında bulunan kişisel eşyalar ile para ile ölçülebilir kıymetlerin çalınması veya hasara uğramasından doğan maddi zararlar teminat kapsamındadır. Kapkaç veya Gasp sigortalının elinde veya üzerinde bulunan eşyasının zor kullanılarak çekilip alınmasıdır. Kapkaç veya Gasp sonucunda zayi olacak geçerliliği olan ehliyet, nüfus hüviyet cüzdanı ve benzeri belgeleri yeniden çıkartabilmek için yapılacak masraflar, belgelendirilmek kaydıyla teminata dahildir.

Konut paket sigorta poliçesinde izolasyon yetersizliği ve/veya kaybı nedeniyle yağmur ve kar sularının binanın dış cephe veya terasından veya pencere, kapı ve pervazlarından sızması ve/veya girmesi nedeniyle meydana gelen zararlar, derz eksikliği sebebiyle komşu bina ve dairelerden sızan su neticesinde teminat kapsamındaki sigortalı değerlerin maruz kalacağı fiziki ve doğrudan zararlar ile sigortalının ikamet ettiği sigorta konusu ikametgâhtaki derz eksikliği nedeniyle komşu bina ve dairelere sızan su neticesi komşuların maruz kaldığı fiziki ve doğrudan zararlar ile tedrici nemlenme ile ısı farkı nedeniyle oluşan terleme, küflenme sonucu sıva veya boya kabarmaları ve benzeri nedenlerden iç dekorasyonda meydana gelebilecek zararlar, (dış cephe hasarları ile dış cepheye bakan pencere ve kapılarda oluşan hasarlar hariç olmak üzere) boya, badana ve onarım masrafları teminata dahildir.

Yangın, dahili su, fırtına, kara-deniz-hava taşıtları çarpması, duman, sel ve su baskını, GLKHH-KNH ve terör, kar ağırlığı ve yer kayması nedeniyle meydana gelebilecek zararlalar kapsamasının yanında Cam Kırılmasından, Elektronik Cihazların Kırılması, Bozulması, Çilingir hizmeti gibi birçok ek teminat ve fırsatları da kapsamaktadır.

Eğer konutunuzu sigorta ettirseniz sadece konutu ve içerisindeki eşyalarınızı değil oturduğunuz site veya apartmandaki  merdiven, merdiven boşlukları, asansör boşlukları ve makineleri, kazan dairesi ve makineleri, bina içinde kat maliklerine ait olan kısımlar dışında kalan holler, sahanlıklar, garaj ve bahçıvan eklentileri bahçe avlu ve çevre duvarları, sabit yüzme ve süs havuzları ve sarnıçlar, çatı malzemeleri, bacalar, su olukları, temeller, istinat duvarları, rıhtımlar, teraslar, iskeleler ve bina dışındaki heykeller gibi ortak kullanım alanlarını poliçe kapsamındaki tüm rizikolara karşı hisseniz oranında teminat altına alınmış olursunuz.

Poliçe ile sigortalı konutta geçici olarak bulunabilecek misafirlerin/3. şahısların şahsi eşyaları, poliçede teminat altına alınan rizikolardan birinin gerçekleşmesi halinde olay başına ve yıllık toplam 1.000.-TL limit ile teminat altına alınmıştır.

Yılda 1 kez ücretsiz klima bakımı kapsamında, garanti süresi bitmiş çalışır durumdaki klimaya filtre temizliği, ısıtma ve soğutma işlemini yapabilme kabiliyeti ölçümü yapılır.

Yılda 1 kez ücretsiz kombi bakımı kapsamında, garanti süresi bitmiş çalışır durumdaki kombiye filtre temizliği, yanma beki bakımı ve yanma ayarı yapılır.

Kiracılar konut içerisindeki eşyalarını sigorta yaptırabilirler.

Eşyalarınızı sigorta yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, eşyaların bedelini mümkün olduğu kadar doğru tespit etmek ve eksik sigorta durumuna düşmemek olacaktır.

Tavsiyemiz eşyalarınınız bedelini belirlerken sadece salon takımı bu kadar beyaz eşya bu kadar diye hesaplama yapmak yerine gardıroptaki takım elbiseleri, ayakkabılarınızı, çocuğunuzun oyuncaklarının değerlerini bile hesaplayarak bedeli bu şekilde belirlemeniz olacaktır. Bir yangın durumunda salon takımını yerine koymak kolaydır. Fakat özellikle bayanlar için gardıroptaki eşyaları, ayakkabılıktaki ayakkabılarını yerine koymak çok daha zordur.

Ev eşya sigortası nedir? Konut sigortası nedir?  Kiracı sigortası nedir? Buna benzer soruların cevabı aslında hep aynıdır. Kişiler konut poliçesinin içerisinde isterlerse sadece binalarını, isterlerse sadece dairelerini, isterlerse her ikisini birden sigorta yaptırabilirler.

Eğer sigortanızı yaptırırken eşya teminatı almışsanız evinizdeki elektronik eşyalar yangın, hırsızlık vb. gibi ana risklere karşı teminat altında olmasının yanında 7 yaşından küçük elektronik cihazlar her türlü arıza,  düşme ve kırılmaya karşı,7 yaşından büyük elektronik cihazlar ise voltaj dalgalanmasından dolayı arızalanmalarına karşı da teminat altında olur.

Sigortalının ölümü halinde konut poliçesi için 15 gün içerisinde sigortacıya durumun bildirilmesi gerekir. Aksi takdirde sigortacının herhangi bir sorumluluğu olmaz. Yine de sigortacı veya yeni hak sahibi sigortanın varlığını öğrendikten itibaren 8 gün içerisinde poliçenin iptalini isteyebilirler.

Konut sigortası yaptırırken özellik arz eden bu tarz eşyalar ancak sigorta bedelleri, tip ve modelleri poliçede ayrı ayrı belirtilmesi durumunda konut sigortasına ek sözleşme ile eklenebilir.

Evinizi veya işyerinizi sigorta ettirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu; eşya ve bina için sigorta esas değerinin doğru tespit edilerek poliçenin bu bedeller üzerinden düzenlenmesidir.

Konut sigortası için bina bedeli hesaplaması yapılırken evinizin satış fiyatını üzerinden değil, yapı tipine göre yeniden inşası için gereken yaklaşık olarak hesaplanmış maliyetler üzerinden değerlendirme yapmak gerekir.

Konut sigortası için eşya bedeli hesaplaması yapılırken göz önüne alınacak önemli konu ise bedellerin eşyaların mevcut ikinci el değerleri üzerinden değil, bu eşyaların tamamen hasar görmesi durumunda yenilerinin yeniden temin edilmesi için gereken değerin hesaplanarak yazılması gerekir.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım